Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

český seriál Velitel z vojenského prostředí z roku 1981 opět v TV

22. 01. 2020 19:03:42
Opakování 6 dílného seriálu z vojenského prostředí. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi. Oba jsou členové lehkoatletického družstva.Po zkouškách pracují v armádě. Manželství se rozpadají, lásky chladnou, přichází problémy
Od soboty 25.1. večer se bude opakovat český seriál Velitel z roku 1981. Jedna ze slovenských televizí, která se dá naladit na běžnou anténu v ČR, dále i přes satelit i přes internet ho zařadila do vysílání. Opakování bude i v neděli. Jedná se o 6 dílný seriál z vojenského prostředí.Tento seriál se vysílal začátkem roku 1982, od té doby nebyl nikdy reprízován.

Zde krátce z obsahu: Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy.

Dále dobová reakce diváků na tento seriál (z března 1982):

■ I když jsem nikdy do televize nepsal a nehodnotil žádný pořad, tentokrát musím. Po šest večerů jsme celá rodina s napětím sledovali seriál Velitel, a nemohli se dočkat další neděle, kdy bude pokračovat Chtěl bych poděkovat autorům za výborný a trochu neobvyklý námět a hlavně hlavnímu představiteli Antonínu Procházkovi. A jsem na rozpacích, kdybych se měl rozhodnout mezi Nemocnicí a tímto seriálem, neboť byl opravdu nádherný. Co na závěr? Přát vám, aby se dařily další pořady tak dobře jako tento. Díky. Vladimír Fiala, Zadní Chodov

■ Zpočátku jsem myslela, že mě seriál nebude zajímat, ale mýlila jsem se. Jsem totiž studentkou 3. ročníku gymnázia a vojenský život mě doposud nezajímal. Přesto jsem neodolala a na první díl se podívala. Od té doby netrpělivě čekám na nedělní večer. Vysílali jste již mnoho seriálů (i z našeho studentského prostředí), ale tento je úplně jiný. Myslím, že nám podává dost přesný obraz o životě našich vojáků ve službě i v soukromí. Je plný humoru a je i napínavý. Představitelům hlavních rolí se úspěšně podařilo vžít se do situace našich vojáků. Ivana D v o r n í k o v á , Frýdek-Místek

V rubrice NAPSALI O TELEVIZI týdeníku ČST - 10/82 je další reakce na seriál:

Před nedávném na obrazovkách odezněl další z dnes už početné rodiny našich původních seriálů, šestidílný Velitel. Doplnil jistou tématickou mezeru, neboť zaměřil svou pozornost no hrdiny v naší dramatické tvorbě málo frekventované, na důstojníky Čs. lidové armády. Trojice scenáristů L Langpaul, M. Broumský a P. Hanuš spolu s režisérem Z. Kubečkem se pokusili přiblížit svět, o němž široká veřejnost mnoho neví. Snažili se ukázat osobnost důstojníka z povolání pokud možno v celistvém záběru, a zvolili k tomu pohled na jednu z rozhodujících etap v životě mladého důstojníka Petra Lípy, v níž se formovaly jeho postoje profesionální stejné tak jako jeho zázemí v soukromém životě. Viděli jsme seriál o člověku, který se snaží být vojákům dobrým velitelem. Odhlédnuto od obsahové závažnosti a angažovanosti látky zůstalo ve scenáristické úrovni stejně jako v realizaci mnoho rezerv. Především nelze přehlédnout některé nedostatky ryze technického rázu. Dalším faktorem, který oslabil účinek díla, byla rozdílná kvalita hereckých výkonů. V diváckém povědomí však nepochybně trvale zapsán zůstane Antonín Procházka, jehož prostřednictvímautoři především k divákům promlouvali.Marta Švagrová, Svobodná slovo, Itf. 2

To byla malá ukázka dobových nazorů. Seriál Velitel je prvním seriálem na toto téma před více úspěsným seriálem Chlapci a Chlapy, který se opakoval velmi častěji i v hlavním vysílacím čase a to i na hlavních privátních stanicích.

Při shlédnutí tohoto seriálu mě přišlo, že herci zde působí přirozeně, skoro bych řekl, že zde nepůsobí jako herci. Uvedený seriál jsem viděl přes jednu placenou online televizi, takže v TV se veřejně objeví až o víkendu poprvé.

A co řící k seriálu závěrem, snad Vás seriál Velitel zaujme jako diváky v roce 1982 v jeho prvním uvedení na obrazovky ČST.

Při kontaktování této slovenské televize jsem vůbec netušil, že se dramaturgie stanice rozhodne tento pozapomenutý seriál odvysílat a zařadit do vysílání. Seriály z vojenského prostředí i filmy se mě velmi líbí. Mezi další, které mě zaujali byl seriál Chlapci a chlapy (1988), popisuje se zde cesta vojáku od civilu až po vojenská léta. Lásky a další problémy spojené s vojnou.

Další film Copak je to za vojáka (1987) je film o výsadkářích ČSLA. Velmi zájímavý děj, jak výsadkáři mají úkol se dostat na základnu a zde např. svobodník Kouba zachrání malého chlapce. Z hodnocení na csfd je uvedeno 75 %, myslím si, že by si film zasloužil i vyšší hodnocení.

DVA MUŽI HLÁSÍ PŘÍCHOD (1975) tento film se často opakují i na privátních tv. Jde o film z vojenského prostředí, kdy vojín s přezdívkou Švadlenka seznámí s dívkou, která má malého chlapečka. Dívka si najde jiného a on si chlapce po skončení vojny vezme do své výchovy.

VYSOKÁ MODRÁ ZEĎ - Film z prostředí letectva ČSLA (1973) Uvedený film mě zaujal pěknými záběry na vlety vojenských letadel

SOUHVĚZDÍ PANNY - Úsměvný film z prostředí posádky vojenského letiště (1965) Tento film se mě líbíl pro jeho humor i zajímavé zápletky. Ve filmu se objevili i na svou dobu velmi odvážné erotické scény.


Zde je i dobový článek s fotografie k seriálu Velitel http://media1.webgarden.cz/images/media1:5b030021445b4.jpg/velitel%201.JPG

Pár kuriozit při nátáčení seriálu Velitel. ČST žádá 9. června 1982, tedy již po odvysílání seriálu FS Barrandov o zaplacení výplaty s. Nožičkovi, aby seriál mohl být uzavřen.

Při odvysílání měla ČST problém se synchronizací, museli být do seriálu provedeny střihy.

Titulky po skončení 6. dílů:

Viděli jste 6.díl seriálu VELITEL

Scénář: Pavel Hanuš Bedřich Kubala Marie Loucká

Hráli: Npor. - Kpt. Lípa Petr - Antonín Procházka, Npor. Zdeněk Horák Jaromír Sternberg, Plk. Skála Svatopluk Matyáš, Major Mareš František Vicena, Major Šiška Karel Urbánek, Prap. Švéda Miroslav Zounar, Npor. Berger Vítězslav Jandák, Por. Král Jaroslav Drbohlav, Major VB Rott Jan Pohan, Četař Bublík Jindřich Hinke, Svobodník Lopata Vlastimil Zavřel, Svobodnik Hrnčiar Vladimír Obšil, Vojín Decastello Roman Skamene, Npor. Janoušek Jaroslav Satoranský Matka Lípová Antonie Hegerlíková, Klárka Lípová Lenka Pichlíková Irena Bajerové Jorga Kotrbová, Vlasta Horáková Marta Hrachovinové, Jana Králové Ludmila Šafářová, Virt Zdeněk Dítě, Virtová Míla Myslíková, Šusta František Fiiipovský, Zelený Lubomír Lipský, Předsedkyně MěNV Miluše Zoubková, Janoušková Jana Gýrová, Švédové Marta Richterová, Host v restauraci Robert Vrchota,

Dále hráli: Vladimír Pospíšil, Pavel Soukup, Jiří Zavřel

Rozpočet seriálu v Kčs 16 479 000

krátka ukázka ze seriálu je také na serveru youtube https://www.youtube.com/watch?v=EVKpaRERWcU

dalsi ukazka https://www.youtube.com/watch?v=zERbBz5wK9c

dalsi odkaz na serial https://www.vojsko.net/kultura/85-filmy-a-dokumenty/3745-velitel

-----

zdroj: https://www.csfd.cz/film/228245-velitel/komentare/

http://media1.webgarden.cz/images/media1:5b030021445b4.jpg/velitel%201.JPG

http://www.csfd.cz/film/9143-copak-je-to-za-vojaka/prehled/


http://www.csla.cz/armada/vefilmu/index.htm


https://www.csfd.cz/film/9407-dva-muzi-hlasi-prichod/prehled/

další zdroje:

Spisový archiv a fototéka ČT

Signatury materiálů:

+Sc-1981_260_Velitel 1.-6.díl

+Red_k302_inv2275_Velitel. 1-6.díl_OCR

Týdeník čs. televize č. 1+10+11/1982

Autor: Radim Janicek | středa 22.1.2020 19:03 | karma článku: 22.41 | přečteno: 3214x

Další články blogera

Radim Janicek

voličský průkaz k volbám do Evropského parlamentu - jak je tu úřad pro nás pouze do 13 hod

vydávání voličského průkazu - jak MVČR uvádí zavádějící informace, do 17.5. do 16 hodin mohu doručit úřadu žádost, ale v 13 hodin už je zavřeno.

13.5.2019 v 11:55 | Karma článku: 16.89 | Přečteno: 418 | Diskuse

Radim Janicek

český seriál Zákony pohybu z r. 1978 a další trezorové filmy a dokumenty vyrobené po 1990

srovnání neuváděných seriálů vyrobených před rokem 1989 a současných trezorových dokumentů o které TV nemají zájem

2.12.2018 v 17:36 | Karma článku: 29.42 | Přečteno: 2254 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Město podvodů — Praha

Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště.

24.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 2.61 | Přečteno: 93 |

Karel Sýkora

Toploader — Dancing in the Moonlight

In 2000 a cover by English band Toploader became a worldwide hit and achieved multi-Platinum status in the United Kingdom.

23.2.2020 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 |

Karel Sýkora

Muž v jámě

Muž v jámě. – Krátké video názorně vysvětluje rozdíl mezi různými náboženskými směry a křesťanstvím.

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 3.22 | Přečteno: 89 |

Lubomír Stejskal

Thermal

Karlovarský hotel Thermal a historika umění Zdeňka Lukeše jistě není třeba obšírně představovat. Co mají společného? Respektovaný odborník se vyjádřil k začínající rekonstrukci této kontroverzní stavby.

22.2.2020 v 14:10 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 567 | Diskuse

Karel Sýkora

Muzikant vypravuje

Hudební terminologie je názvosloví, používané původně pouze v evropské hudbě, které však posléze proniklo do celého světa, protože především v oblasti zápisu hudby je aplikovatelné na většinu hudební produkce.

22.2.2020 v 10:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 |
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1962

Zajímám se o dění v politice, kultuře. Rád přispívám video reportážemi do ČT, I-vysocina, dále i přispívam do digizone.cz

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...